^Nahoru
foto1 foto2 foto3 foto4 foto5

hair saloonNacházíte se na stránkách, kde potkáte ručně vyrobené šperky a nabídku "ručně vyrobeného" účesu :-) Vítá Vás Jiřina alias Rabbitek

+420 606-072-042
info@urabbita.cz

O Fimu

   Polymerová hmota je u nás nejznámější pod obchodním názvem Fimo (méně pak Cernit, Premo a další). Také proto je Fimo v názvu této záložky a já jej budu používat namísto výrazu polymer, je prostě kratší a "kulatější" do pusy :-)

   Mnozí z Vás si jistě pamatují jak jsme před lety vařili a pekli své výrobky z Moduritu. Tak že v tom případě už víte o Fimu všechno, neboť Fimo je oproti Moduritu jen lépe zpracovatelné a má mnohem větší barevnou škálu. A pro vás, kterým to ještě není jasné - Fimo je hmota podobná tužší modelíně, která při zpracování v rukou měkne (teplem) a rozličnými technikami se dá zpracovat do různých vzorů a hlavně do nekonečného množství tvarů. Fimem lze zdobit vše, co snese vypálení při 130°C - tedy teplotu, při které změní hmota strukturu a stane se pevnou. A tak se můžete setkat s Fimem nejen na špercích, ale také na vázách, svícnech, příborech, dózách a krabičkách, rámečcích, knoflících, figurkách, miniaturách... ani se nepokusím vzpomenout si na všechno. Je to prostě na invenci tvůrce, jak s tímto úžasným materiálem naloží.

   Pro ilustraci jsem vám připravila pár obrázků, na kterých můžete sledovat vytvoření jednoduchého mozaikového vzoru a jeho použití.

   Na počátku byly kostičky barevné hmoty

   Válečky zpracované hmoty obalíme plátkem v kontrastní barvě...

  Obalené válečky se spojí v jeden válec, který překrajujeme ostrým nožem (všechny řezy jsou vedeny podélně) napříč barvami (asymetricky - nedělit vždy na stejně velké části) v různých směrech. Řez překryjeme opět plátkem kontrastní hmoty (jen na jedné z oddělených částí) a před opětovným spojením otočíme jednu část válce o 180 stupňů, aby se barvy promíchaly. Celý postup opakujeme do chvíle, kdy jsme v výsledným vzorem spokojeni.

   Dobře zpracovaný váleček krájíme ostrým nožem na tenké pátky a těmi zdobíme korálky, přívěsky, nebo jiné výrobky - já použila vizitkář.

  No a pak už jen hotové výrobky vytvrdíme v troubě při 130°C půl hodiny, po vychladnutí vybrousíme případné nerovnosti jemným smirkem a pokud si žádáme vysoký lesk - tak i lakujeme.

   Hotové šperky můžete vidět v galerii.

 

U Rabbita